Sertifikalar
Kalite ve Gıda Güvenliği
Kalite ve Gıda Güvenliği

Anako Yumurta ve Ürünleri A.Ş. kurulduğu ilk günden bu yana kalite ve gıda güvenliğine verdiği önemle süreçlerini yönetmektedir. Tüm çalışanlarında bulunan toplam kalite bilinci sayesinde satın alma, hammadde/malzeme kabulü, depolama, üretim, sevkiyat, satış dahil olmak üzere tüm süreçler kalite ve gıda güvenliği gereklerine uygun bir şekilde yürütülmektedir.

Konya'da bulunan Üretim Tesisi ilk olarak, pastörize sıvı yumurta üretimine başlanılan yıl olan 2010' da ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (HACCP) belgelendirmesine hak kazanmıştır. O tarihten beri efektif bir şekilde çalıştırılan Kalite Güvence Yönetim Sistemi, 2017 Aralık ayında geçirilen başarılı bir tetkikle ISO 9001:2015 son versiyonuna yükseltilmiştir. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi de yıllardan beri başarılı bir şekilde uygulanmakta ve her geçen yıl daha da geliştirilmektedir.

2016 yılında BRC (British Retail Consortium – İngiliz Perakendeciler Birliği) Global Gıda Standardı denetlemesi sonrasında B Grade başarı puanıyla BRC belgelendirilmesine hak kazanılmış, 2017 yılında tekrarlanan denetleme sonucunda başarı puanı A Grade’e yükseltilmiştir. Gıda Güvenliği alanında dünya çapında prestijli olan bu belgeye sahip olmak Anako için büyük bir gurur ve ayrıcalıktır.

Bu yönetim sistemlerinin bir gereği olarak tüm süreçlerdeki riskler tespit edilmiş, tanımlanmış ve bu risklerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler prosedür ve talimatlarla uygulamaya alınmıştır.