Kurumsal
Kurumsal

Tarihçe

Anako Yumurta ve Ürünleri Gıda San. İhr. İth. ve Tic. A.Ş. kabuklu yumurta tasnifleme ve paketleme yapmak üzere 2006 yılında 8 firmanın ortaklığıyla kurulmuştur. 
Sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Anako, değişen tüketici taleplerini, yasal düzenlemeleri ve AB standartlarını karşılamak amacıyla 2010 yılında faaliyet alanını değiştirerek pastörize sıvı yumurta üretimine başlamıştır. 
Genel Müdürlük Ankara' da, üretim tesisi Konya' da bulunmaktadır. 

Kurumsal

Anako, ileri seviye teknolojiyi kullanarak ürettiği pastörize sıvı yumurta ürünlerini gıda güvenliği, hijyen, sağlık, verimlilik ve kullanım kolaylığına verdiği önemle endüstriyel mutfakların ve endüstriyel ölçekte yumurta kullanan üreticilerin kullanımına sunmaktadır. Sahip olduğu yüksek teknolojiyi,  Türk mutfağına uygun pastörize sıvı yumurta ürünleri geliştirme tutkusuyla birleştirerek, sektöründe vizyon ve misyon lideri olmayı hedeflemektedir. 
Anako bu hedefe ulaşmak için gerekli olan gücü, sektöründe her konuda lider olma kararlılık ve azminden olduğu kadar iş birliği içersinde çalıştığı tüm paydaşlarından da almaktadır.
İleri seviye kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemleriyle, donanımlı laboratuvarı ve ürün geliştirme çalışmalarıyla, sürdürülebilirlik prensiplerine uygun bir şekilde üretim yaparak yumurtanın fonksiyonlarının en iyi şekilde kullanımının sağlanması Anako' nun dinamik, yenilikçi ve konusunda uzman kadrosunun en büyük hırsı ve azmidir.